skip navigation
 

O nás

Domov / O nás

Sme prvá rozvijajúca sa edukatívna včelnica v košickom okrese

Združenie

Zakladajúci členovia sa včeláreniu venujú od roku 2010 a ich rozsah aktivít sa okrem samotného včelárenia a produkcie medu postupom casu výrazne rozšíril aj na vlastné spracovanie vosku, peľu, prpolisu, výroba sviečok. Tiez vykonavaju aktivity zamerané na opeľovanie plodín, výsadba medonostných rastlín a stromov. Prednášková a edukačnná činnosť. To všetko smerovalo k myšlienke vykonávania týchto činnností pod hlavičkou a záštitou OZ (zalozene v roku 2018) s cieľom poskytovať čo najkomplexnešie včelárske a s tým súvisiace činnosti.

Zakladajúci členovia

Ing.Marián KRUPEĽÁK

MUDr.Vladimír URAM

Aktivity

  • Tématicky zamerané kurzy včelárenia
  • Šetrné spracovanie vosku a exkurzia vo včelárskej dielni
  • Výsadba medonostných rastlín a stromov
  • Exkurzie na mestskú aj vidiecku včelnicu
  • Ochutnávky medu a výrobkov včiel
  • Exkurzie na mestskú aj vidiecku včelnicu
  • Poradenstvo pre začínajúcich aj pokročilých včelárov
  • Spolupráca na ekoprojektoch

O včelách

Queen Bee
Kráľovná

Nemá síce korunu, ale v úli je absolútnou šéfkou. Rozhoduje o tom, čo sa v úli deje a riadi svojich „poddaných“. Jej najvýznamnejšou úlohou je kladenie vajíčok a teda zachovanie rodu. V širokej včelárskej verejnosti ju volajú „matka“. Matka je väčšia ako robotnica dokonca aj ako trúd. Meria 20-25mm a jej hmotnosť 175-240mg. Viac sa môžeš dozvedieť na našich kurzoch.

Drone Bee
Trúd

Trúdy sú samčekovia včely medonostnej. Vo včelstve ich žije niekoľko stovák, ale len v produkčnom období. Sú plne závislé na ostatných včelách, nevedia si sami získavať potravu a tak ich musia kŕmiť robotnice. Činnosť celého včelieho spoločenstva na čele s matkou je harmonicky zosúladená, činnosti sa navzájom dopĺňajú a sú na sebe závislé. Žiadny člen včelstva nevie žiť samostatne dlhodobo. Trúdy nemajú žihadlo, merajú cca 15-17mm a ich hmotnosť je zhruba 220mg. Viac sa môžeš dozvedieť na našich kurzoch.

Worker Bee
Robotnica

Včela je schopná prežiť len v spoločenskom zoskupení so svojimi sestrami, matkou a trúdmi. Novodobo žijú v úli, kde si postavia z vosku svoje „obydlie“ zvané plásty. Na týchto plástoch prebieha ich denno denný život, chovajú tam svoje potomstvo a skladujú si tam zásoby peľu a medu. Včely robotnice vykonávajú počas počas svojho života všetky činnosti zabezpečujúce existenciu včelstva. Včela meria 12-14mm a jej hmotnosť je zhruba 100mg. Viac sa môžeš dozvedieť na našich kurzoch.

Služba nie je zatiaľ dostupná.